هزینه ارتودنسی چگونه تعیین می گردد؟

هزینه ارتودنسی بعد از معاینه و بررسی دندان ها توسط متخصص ارتودنسی و با توجه به خدمات و فعالیت هایی که می بایست انجام شود بستگی دارد. وقتی که اسم ارتودنسی و دندانپزشکی می آید، ذهن همه ناخودآگاه به سمت هزینه بالای ارتودنسی می رود. در نگاه اول شاید ارتودنسی دارای هزینه خیلی بالایی باشد؛ اما وقتی کمی دقیق تر نگاه می کنیم، در برابر فواید و اثراتی که ارتودنسی برای سلامتی دندان ها دارد، هزینه های آن هیچ است.

اغلب بیماران پس از ورود به کلینیک دندانپزشکی در ابتدا از هزینه ارتودنسی سوال می کنند و زمانی که به هزینه بالای آن پی میبرند، با لحن خنده به متخصص ارتودنسی اعتراض می کنند؛ اما زمانی که متخصص ارتودنسی در مورد نحوه فعالیت و مزایای حاصل از ارتودنسی توضیحاتی ارائه می دهد، راغب به انجام آن و در نتیجه پرداخت هزینه ارتودنسی می شوند. ما قصد داریم در این مقاله در خصوص هزینه ارتودنسی و عوامل تاثیرگذار بر روی آن صحبت کنیم تا جواب پاسخ بسیاری از سوالات خود را قبل از ورود به مطب دریافت کنید.

چگونه می توان هزینه ارتودنسی را به صورت دقیق محاسبه کرد؟

ارتودنسی و خدمات آن چارت و جدول از پیش تعیین شده ای برای ارزیابی هزینه ارتودنسی ندارد؛ در اصل تا زمانی که پزشک متخصص دندان های بیمار را به طور کامل معاینه و مورد بررسی قرار ندهد قادر به تعیین هزینه و فعالیت های انجام شده بر روی دندان های بیمار نخواهد بود.

هزینه های ارتودنسی با توجه به پیچیدگی دندان و حالت صورت و فک مشخص می گردد. اغلب بیمارانی که استخوان بندی و فک نامناسبی دارند لازم است که پزشک متخصص باید جراحی هایی را نیز بر روی دندان های آن ها انجام دهد که در نتیجه این جراحی ها سبب بالا رفتن هزینه ها می شود. به هر اندازه که مشکلات و پیچیدگی های دندانی بیشتر باشد، زمان بیشتری را برای انجام فعالیت می طلبد که در نتیجه هزینه ها نیز افزایش پیدا می کند.

سن بر روی هزینه های ارتودنسی چگونه موثر واقع می شود؟

مناسب ترین زمان شروع جهت شروع درمان ارتودنسی، در سن هفت سالگی ست. بنابراین هر چه در سن کمتری برای شروع درمان ارتودنسی اقدام کنید مسلما در مان با سرعت بهتری انجام گرفته و نتیجه بخش تر خواهد بود و متخصص ارتودنسی قادر است تا با سرعت بیشتری ساختمان فک و دندان شما را به حالت استاندارد در بیاورد. به عبارت دیگر نیازی به عمل جراحی برای کودکان نیست و لذا فقط هزینه ارتودنسی را پرداخت می کنند.

ابزار چه تاثیری بر هزینه ارتودنسی دارد؟

از آنجایی که  تمامی ابزار های بکار برده شده در در مان ارتودنسی وارداتی هستند و قیمتی متفاون و متناوت بر اساس ارز دارند، در نتیجه قسمتی از هزینه ارتودنسی به این ابزارهای ب ه کار برده شده در درمان ارتودنسی اختصاص خواهد داشت.

نوع ارتودنسی تاثیر بیشتری بر روی هزینه آن دارد

هزینه ارتودنسی بستگی به نوع درمانی که بیمار انتخاب می کند متفاوت است. ارتودنسی ثابت و متحرک هزینه های متفاوتی را در مقایسه با یکدیگر دارند. آن دسته از بیمارانی که نوع ثابت درمان ارتودنسی را انتخاب می کنند بالطبع هزینه کمتری را نیز پرداخت می نمایند. نوع ارتودنسی های دیگر همانند اینویزیلاین، دیمون ، براکت های همرنگ دندان ، نامرئی و لینگوال دارای هزینه های بیشتری نسبت به نوع ثابت هستند که هزینه های آن با توجه به پیچیدگی شرایط بیمار و درمان تعیین می گردد.

رابطه طول درمان با هزینه ارتودنسی

حداقل طول درمان ارتودنسی، شش ماه است؛ ولی این زمان برای بعضی از افراد تا دو سال و نیم نیز طول خواهد کشید و مراتب هر چه طول درمان بیشتر باشد، میزان مراجعه شما به پزشک افزایش پیدا خواهد کرد و که در هر بار مراجعه باید هزینه ای پرداخت شود.

تاثیر سلامت بهداست دهان و دندان بر هزینه درمان ارتودنسی

قطعا پزشک کتخصص ثبل از شروع درمان ارتودنسی به رفع ایرادات و نواقص دندان های بیمار می پردازد که این امر علاوه بر اینکه هزینه بیشتری را هم شامل می شود طول درمان را نیز افزایش می دهد.

نتیجه گیری

هزینه ارتودنسی را نمی توان به از قبل به صورت دقیقی بیان کرد. به عبارتی متخصص ارتودنسی باید شرایط پیچیدگی دندنا های بیمار را مورد بررسی قرار دهد و پس از معاینه به هر میزان که پیچیدگی درمان بیشتر باشد هزینه ها هم افزایش پیدا می کند.